ВОГНЕЗАХИСНА ОБРОБКА МЕТАЛОКОНСТРУКЦІЙ

 

          Метали мають високу чутливість до великих температур і до дії вогню. Вони швидко нагріваються й знижують властивості міцності.

          Фактична межа вогнестійкості металевих конструкцій залежно від товщини елементів перетину й діючих напруженостей становить від 0,1 до 0,4 год, у той час як мінімальні значення необхідних меж вогнестійкості основних будівельних конструкцій, у тому числі металевих, становлять від 0,5 і до 2,5 год залежно від ступеня вогнестійкості будинків і типу конструкцій.

         Завдання вогнезахисту металоконструкцій полягає в створенні на поверхні елементів конструкцій теплоізолюючих екранів, що витримують високі температури й безпосередню дію вогню. Наявність цих екранів дозволяє сповільнити прогрівання металу й зберігати конструкції свої функції при пожежі протягом заданого періоду часу.

        Вогнезахист металоконструкцій здійснюють як традиційними методами (обетонювання, оштукатурювання цементно-пісочними розчинами, використання цегельної кладки), так і нових сучасних методів, заснованих на механізованому нанесенні полегшених матеріалів і легких заповнювачів – спученого перліту й вермикуліту, мінерального волокна, що володіють високими теплоізоляційними властивостями або основаних на використанні плитних і листових теплоізоляційних матеріалів (гіпсокартонних і гіпсоволокнистих листів і ін.).

          Сучасні методи вогнезахисту металоконструкцій включають використання:

· вогнезахисного покриття із гранульованого мінерального волокна, рідкого скла, цементу й ін.;

· фарб, що спучуються, які являють собою складні системи органічних і неорганічних компонентів.

          Вогнезахисна дія цих фарб заснована на спучуванні нанесеного складу при температурах 170-200С° і утворенні пористого теплоізолюючого шару, товщина якого становить кілька сантиметрів.

           Залежно від товщини шару штукатурного складу, полегшеного покриття, конструктивних вогнезахисних листів і плит забезпечується межа вогнестійкості сталевих конструкцій від 0,75 до 2,5 год. Фарби, що спучуються, використовуються для вогнезахисту сталевих конструкцій протягом 0, 75-1,5 год. Забезпечення межі вогнестійкості сталевих конструкцій 0,5 год досягається шляхом збільшення їхньої масивності за рахунок збільшення розміру перетинів.